Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018
Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Plzni a Karlových Varech

Časovku pojedou Bárta i Štybar

Pořádně lákavé obsazení budou mít závody mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018. Ve čtvrteční časovce mužů v Karlových Varech se představí obhájce titulu Jan Bárta, jeho týmový kolega z Elkov Author Josef Černý i trojnásobný světový cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar ze stáje Quick-Step Floors Cycling Team (na snímku vlevo). Předjezdcem časovky kategorií muži Elite a do 23 let bude šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek.

„Trať pro časovku jsme vybírali tak, aby byla pěkná i na pohled. Jde o starou lázeňskou cestu, startovat se bude z krásného prostředí Divadelního náměstí. O týden později tam budou jezdit festivalové limuzíny, ale teď cyklisté,“ říká Michaela Kreuzigerová, ředitelka šampionátu.

Muži objedou v časovce dvacetikilometrový okruh dvakrát, odstartují ve 14:00, poslední vlna závodníků se vydá na trať od 16:30. Už ráno v 9:30 startují juniorky, které stejně jako ženy a juniory (ti startují v 11:10) čeká jeden okruh. Ženy přijdou na řadu v 10:15 a neměly by mezi nimi chybět Nikola Nosková, Pavla Havlíková, Jarmila Machačová, Lucie Hochmann nebo úspěšná chodkyně i cyklistka Anežka Drahotová. Celkem se v Karlových Varech představí dvě stovky závodníků a závodnic.

Na startu silničního závodu budou oba Saganové, Kreuziger, Štybar i Kulhavý

O víkendu pak proběhnou silniční závody v Plzni se startem a cílem u Obchodního centra Plzeň, kde bude i fanzóna. Zúčastní se jich na čtyři stovky startujících. V sobotu od 9:30 pojedou juniorky a ženy pět okruhů o celkové délce 80 kilometrů. I zde jsou do startovních listin zapsány výše zmíněné cyklistky a vedle nich také bikerka Jitka Škarnitzlová. Od 15:00 se o tituly utkají junioři. Na trať pohledem Romana Kreuzigera (na snímku vpravo) se můžete podívat ZDE.

Sobota nabídne také bohatý doprovodný program včetně charitativní časovky osobností a dětského závodu. Mezi fanoušky by měl kolem čtvrt na šest odpoledne zavítat i trojnásobný světový šampion Peter Sagan, který pojede pouze silniční závod. Podrobnosti o bohatém doprovodném programu v Plzni i Karlových Varech najdete ZDE.

Neděle pak bude od 10:30 patřit vrcholu šampionátu, silničnímu závodu mužů v kategoriích Elite a do 23 let, který se pojede na 12 kol a celkově 192 kilometrů. Na start se postaví nejen cyklistická superstar Peter Sagan, ale také jeho starší bratr Juraj, který získal slovenský titul v posledních dvou letech. Ten český bude obhajovat Zdeněk Štybar. „Mistrovství republiky je vrchol pro spoustu kluků u nás, jak to tradičně bývá. A není snadné vyhrát proti závodníkům, kteří startují v týmech ve větším počtu. Ale určitě se pokusím získat třetí titul,“ dodal Štybar, český šampion z let 2014 a 2017.

Ve startovním poli pro silniční závod samozřejmě nechybí Roman Kreuziger. Představí se také hvězda cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna, a do startovní listiny přibyl i Jan Hirt ze stáje Astana.