Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018
Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Plzni a Karlových Varech

Noví šampioni: Černý a Korvasová

Noví šampioni ovládli v kategoriích Elite časovky na mistrovství republiky v silniční cyklistice Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018. Mezi ženami zvítězila Tereza Korvasová, mezi muži Josef Černý. „Tenhle pocit si užívám a doufám, že bude ještě dlouho trvat,“ řekl nový šampion ze stáje Elkov Author. Slovenské dresy národních šampionů v téže kategorii oblékli Tatiana Jaseková a Marek Čanecký.

Bubeníci na karlovarském Divadelním náměstí vyprovázeli nejlepší české a slovenské cyklisty do boje o národní tituly v časovce. Fanklub Zdeňka Štybara halasně troubil a fandil u trati. Obhájce silničního titulu z loňského roku vyrážel na trať jako předposlední před loňským šampionem v časovce Janem Bártou. Z titulu se však nakonec radoval Josef Černý.

„Měl jsem nohy. Užíval jsem si to. Neměl jsem krizi. Jel jsem technicky, aby se náhodou něco nestalo. Bez rizika a do kopce tak, abych byl nahoře schopný zrychlit. Bál jsem se jen mraků, aby nepršelo. Vítr nebyl nepříjemný, neházel se mnou. Prostě mi to sedlo,“ popisoval Černý.

Pětinásobný šampion časovky Jan Bárta, týmový kolega Josefa Černého, skončil tentokrát druhý. „Druhé místo je dobré, Pepa jel dobře, zaslouží si to. Na časovku jsem se hodně těšil a pak se to najednou trochu změnilo. Nevyšlo to, tak aspoň budu mít příští rok o to větší motivaci.“

Bronz vybojoval Michael Kukrle také z týmu Elkov Author. Zdeněk Štybar, který měl krátce před startem technické problémy a během časovky měnil kolo, dojel sedmý. „Mrzí mě to, protože si myslím, že jsem si časovku dobře rozjel. Nevím, zda bych ve druhém kole stáhl minutu na Josefa Černého, ale určitě jsem tam byl schopný ještě zrychlit, protože jsem si to rozjel docela rozumně,“ řekl Štybar. „Cíl na neděli je jednoduchý - pokusím se obhájit titul. Moc bych si to přál. I proto, že mi spousta lidí říká, že jsou zvyklí na ten mistrovský dres a mohou mě pak díky němu rychleji najít v balíku.“

Slovenský titul vybojoval Marek Čanecký před Patrikem Tyborem a Martinem Haringem.

Mezi ženami vyhrála bývalá atletka

Časovku žen vyhrála Tereza Korvasová před Jarmilou Machačovou a Melissou Van Neck, první pětici ve výsledcích zabraly závodnice Dukly Praha. Přitom Korvasová závodí teprve druhou sezonu poté, co k cyklistice přešla od atletiky. „Jsem moc ráda za to, jak to dopadlo, i proto, že jsem na bedně stála se dvěma svými nejlepšími kamarádkami, což je naprosto skvělé,“ řekla Korvasová.

Stále ráda běhá. „Ale teď už je ze mě cyklistka. Alespoň v to doufám. Ale časovka, to je v podstatě atletika, jak člověk jede sám na sebe. Silniční závody jsou pro mě těžší, tam musím dávat pozor na hodně věcí, včetně dění v balíku či týmové taktiky,“ vysvětluje.

Obhájkyně titulu mezi ženami Nikola Nosková skončila hned v první levotočivé zatáčce. „Všimla jsem si na poslední chvíli, že ji v časovkářské poloze neprojedu, že je to hodně na hraně. Rychle jsem přibrzdila, odskočilo mi zadní kolo, letěla jsem do plůtků, jsem celá potlučená,“ líčila loňská šampionka časovky i silničního závodu další trable v sezoně plné karambolů.

Slovenský titul patří Tatianě Jasekové, která měla výrazný náskok před Lívií Hanesovou a Alžbětou Bačíkovou.

Časovku juniorek vyhrála Markéta Hájková, mezi Slovenkami triumfovala Petra Machálková. Domácí juniorský titul získal talentovaný Karel Vacek, mezi slovenskými juniory vyhrál Adam Foltán. V kategoriích do 23 let jsou šampiony Jakub Otruba a Matúš Štoček

Kompletní výsledky najdete ZDE.