Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018
Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Plzni a Karlových Varech

První mistrovský závod se konal v roce 1887

Věděli jste, že organizovaná cyklistika na našem území je o 35 let starší než naše republika, která letos slaví sto let? Český svaz cyklistiky přitom vznikl už v roce 1883. První cyklistický závod na světě se konal v roce 1868. Na konci května v Paříži se jel na trati dlouhé 1200 metrů. V listopadu 1869 se pak poprvé vydali závodníci na více než 120 kilometrů dlouhou trať mezi Paříží a Rouenem. Vítěz k jejímu zdolání potřeboval více než deset hodin.

Cyklistika se vedle Francie nejvíc šířila ve Velké Británii, Belgii, Itálii či Německu. U nás se poprvé závodilo v Brně v polovině srpna 1869, takže jsme oproti světu rozhodně nebyli pozadu. O osm let později se 2. října konal první mistrovský závod. O medaile na silnici se u nás bojovalo jako v první zemi vůbec! Následovaly šampionáty na dráze, v krasojízdě a postupně v dalších odvětvích.

Historii závodních kol, jejich vývoj a spoustu dalších zajímavostí si můžete od 15. do 24. června připomenout na výstavě v prostorách Obchodního centra Plzeň – Rokycanská. Podrobnosti najdete ZDE.

www.ceskozemepribehu.cz