Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018
Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Plzni a Karlových Varech

Saganova sólojízda a Černého triumf

Slovenský cyklista Peter Sagan proměnil silniční závod mužských kategorií na mistrovství České a Slovenské republiky v sólojízdu, kterou ohromil fanoušky. Český titul mezi muži vybojoval vítěz časovky Josef Černý. Kategorie do 23 let patřily Jakubovi Otrubovi a Matúši Štočkovi. Kompletní výsledky najdete v článku.

Do cíle dojel úplně první, porazil všechny. Čechy i Slováky. Právem tak Peter Sagan z týmu BORA-hansgrohe oblékl trikot pro slovenského mistra v silniční cyklistice. „Jsem rád, že to vyšlo,“ těší Sagana. Dlouhé kilometry jel sám v úniku. Samotu mu pomáhaly překonat stovky fanoušků kolem trasy. „Musím jim poděkovat, protože mě lidi povzbuzovali po celou dobu. Vážím si toho.“

Závod naprosto opanoval. Dopředu ale výrazně neplánoval. „Jsem rád, že ten druhý únik vyšel, ono se to moc naplánovat ani nedá. Jen vím, že mi nevyhovuje nastoupit, pak brzdit, zase nastoupit a opět brzdit… Tak jsem ujel,“ vysvětloval na tiskové konferenci po závodě trojnásobný mistr světa.

„Pro mě to byl dobrý trénink před Tour,“ dodal. Na dotaz, koho na Tour bude považovat za největší favority, odpověděl po svém. „Všechny, pak se uvidí, jak se to vyselektuje.“

Českým mistrem se stal Josef Černý a po dojezdu neskrýval, že za mnohé vděčí spolujezdcům z týmu Elkov Author. „Taktika byla trochu nefér, že jsme byli v početní převaze, ale taková je cyklistika. Kdyby měl někdo nohy jako tady Peťko (Sagan), tak si pro dres dojede sám…“

To ale nešlo, proto společně šetřili síly a čekali do poslední chvíle. „Bylo to o tom, kdo se jak vyspí a našetří síly. Tým byl důvodem úspěchu tak z osmdesáti procent,“ přiznal Černý.

A stejně jako Sagan pochválil fanoušky. „Byli úžasní, atmosféra se mi strašně líbila. Moc mi pomohli psychicky, to bylo až nesmírné. Tenhle závod byl pro mě určitě těžší než čtvrteční časovka – v náročnosti i výškovém profilu,“ dodal Černý. Vedle něj stáli na stupních vítězů týmoví parťáci Jan Bárta a Jakub Otruba, který se zároveň stal šampionem do 23 let.

Také slovenské stupně vítězů patřily jednomu týmu. Petera Sagana na ně doprovodil starší bratr Juraj a třetí byl další jezdec týmu BORA-hansgrohe Michael Kolář, který po závodě ukončil kariéru.

Výsledky - silniční závod muži Elite a U23 ČR

Výsledky - silniční závod muži Elite a U23 SR