Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018
Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Plzni a Karlových Varech

Ti nejlepší v Plzni a Varech

V květnu zdolávají trasu slavného závodu Giro d`Italia, o měsíc později se představí domácím fanouškům. Úspěšní čeští cyklisté Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Jan Hirt budou patřit mezi hvězdy společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018.

Chybět by neměla ani další esa – Jan Bárta nebo poslední slovenský šampion silničního závodu Juraj Sagan. S největší pravděpodobností přijede i jeho bratr Peter Sagan, showman světové cyklistiky.

Česká a slovenská elita se ukáže 21. června při časovce v Karlových Varech. O víkendu 23. a 24. června se pak v Plzni a okolí pojedou silniční závody.

„Cyklistika je v Česku velmi populární a v Plzni a Karlových Varech jsou skvělí sportovní fanoušci. Proto věříme, že závodníky přijde podpořit co nejvíc lidí a vytvoří atmosféru, na kterou budou sportovci dlouho vzpomínat,“ řekla Michaela Kreuzigerová, ředitelka šampionátu. „Mít na dosah ruky hvězdy světové cyklistiky a vidět je v plném výkonu je úžasný zážitek. Navíc připravujeme doprovodný program se zábavou pro celou rodinu.“

Diváky čekají atraktivní okruhy

Nejprve se nejlepší čeští a slovenští cyklisté a cyklistky v pěti kategoriích představí v Karlových Varech při časovce. Ve čtvrtek 21. června odstartují na dvacetikilometrový okruh z Divadelního náměstí nejprve v 9:30 juniorky, po nich vyjedou ženy a následně junioři. Odpoledne ve 14:00 přijdou na řadu muži v kategoriích do 23 let a Elite, které čeká 40 kilometrů. Poslední vlna závodníků přijde na řadu v 16:30.

O víkendu se šampionát Mercedes-Benz PRAHA silnice 2018 přesune do Plzně. Startovat a finišovat se bude u Obchodního centra Plzeň na Rokycanské ulici, kde bude probíhat doprovodný program pro celou rodinu. Šestnáctikilometrový okruh povede přes Červený Hrádek, Dýšinu, Kyšice, Letkov a Božkov. V sobotu odstartují v 9:30 juniorky a ženy, které čeká pět okruhů. V 15:00 se na trať dlouhou 112 kilometrů vydají junioři. V neděli od 10:30 pak čeká porce 12 okruhů a 192 kilometrů muže v kategoriích Elite a do 23 let.

„Dost podstatná část trati je otevřená, takže tam bude foukat z boku a půjde o zajímavý okruh vybízející k aktivnímu závodění,“ popsala Michaela Kreuzigerová. „Při přípravách závodů se opíráme o výbornou spolupráci s obcemi, městy i kraji a pokusíme se co nejvíc snížit dopad uzavírek kolem trati. Založili jsme také e-mailovou adresu dobrysoused@silnice2018.cz, kde nás mohou obyvatelé dotčených obcí kontaktovat s dotazy nebo s různými podněty.“

Dobrovolníci budou hvězdám na dosah

Šampionát, kterého se zúčastní zhruba tři stovky závodníků, nabízí možnost dostat se blízko k cyklistickým hvězdám i v jiné roli. „Každá velká sportovní akce stojí na pomoci nezištných a schopných lidí, kteří se zapojí do dobrovolnického programu. Nejinak je tomu v našem případě. Potřebujeme až pět stovek dobrovolníků, kteří se v průběhu tří dnů prostřídají,“ uvedla Michaela Kreuzigerová.

Organizátoři hledají dobrovolníky pro pomoc se zajištěním bezpečnosti na trati, s organizací na parkovištích, při medailových ceremoniálech, v zázemí pro závodníky, s informačním servisem pro fanoušky a diváky, s podporou pro novináře v tiskovém středisku nebo pro hosty závodů. „Hledáme ochotné, pozitivní a spolehlivé lidi s čistým trestním rejstříkem. Nabízíme oficiální triko šampionátu a stravu a pití. Předpokládané pracovní vytížení je osm hodin denně v jednotlivých dnech šampionátu. Dobrovolnická zkušenost je nejen příležitostí, jak potkat zajímavé lidi a zažít něco nového, ale také jak získat skvělou zkušenost například do studijního či pracovního života,“ dodala Michaela Kreuzigerová.